Conditions générales de location
 
 

English

Türk

Genel Kiralama ve Araç Teslim Koşulları

1.Bizimle Olan Sözleşmeniz
Bu sözleşmeyi imzalamakla bizim Kiralama Koşullarımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Lütfen dikkatle okuyunuz. Eğer tarafınızdan anlaşılmayan konular varsa kiralama yaptığınız ofis çalışanlarına sorabilirsiniz. Eğer dönüşünüzde kiralamanızla ilgili bir şikayetiniz veya sorularınız olursa kiralama sözleşmesini sonlandırmadan önce bunları belirtiniz. Eğer herhangi bir nedenle kiralama yaptığınız ofiste sorularınıza cevap bulamaz ve sorununuzu çözemezseniz, 45 gün içinde merkezimizdeki müşteri hizmetleri birimimize yazınız. Interrent bu prosedüre uyulmaması durumunda sorumluluk kabul etmeyecektir.

2. Sizin Sorumluluklarınız
a) Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.
b)Güvenle, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.
c) Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın “sahibi” konumunda olarak, otomobili 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve KGS geçişlerinin sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç bize iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.
d) Aracın köprü ve çukurlar gibi düşük seviyeli yerlere vurması, arazide ve kumsalda kullanılması sonucu olacak tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Tavana port bagaj takılmasına ya da bisiklet taşıma askılarına müsaade edilmemektedir.
e) Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz.
Güvenlik nedeniyle, hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz.
f)Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer size onay verirsek, yapılan işle ilgili harcamaları belgelemeniz durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.
g) Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir.
h) Aracı sizinle önceden anlaştığımız yere, normal çalışma saatlerimiz içinde getirmeniz gerekmektedir. Aracın durumu kontrol edilerek, bizim çalışanlarımız ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sizinle anlaştıysak, yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim çalışanımız tarafından durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan siz sorumlu olursunuz.
i)Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar (örneğin ekstra onarım zamanı ya da gereken malzeme ve aletler için ) veya aracın içinin zarar görmesi durumunda kabul edilebilir hasar bedellerini ödemek durumunda kalırsınız.
j)Aracı iade etmeden önce herhangi bir şahsi eşyanızı olup olmadığını kontrol ediniz.
k) Araç içinde veya yol üzerinde belirtilen maksimum hız sınırlarına uymalısınız.

3. Özel Eşyalar
Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalardan sorumluluk kabul etmeyiz.

4. Aracı Kullanmak İçin Gereken Koşullar
Araç sadece sizin tarafınızdan, kontrat üzerinde belirtilen ilave şoför tarafından ya da bizim yazılı olarak izin verdiğimiz kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aracı kullanan kişinin mutlaka geçerli bir ehliyeti olmalıdır.
Siz veya kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler aşağıdaki konuları kesinlikle yapmamalısınız:
• aracı yasal olmayan işler için kullanmamalısınız.
• aracı yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
• aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisindeyken kullanmamalısınız.
• aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
• eğer araç ticari sınıf ise, aracı eğer bir lisansınız varsa sadece o amaçla kullanmalısınız
• aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, biz size yazılı onay vermediğimiz sürece başka bir aracı veya eşyayı çekmek için kullanmamalısınız.

5. Ücretler
Ücretlerimiz bilgisayar tarafından otomatik olarak belirlenir ve aracı kiraladığınız yerde duyurulan ve araç teslim fişi üzerinde belirtilen ücretlerdir. Aşağıda belirtilen ücretleri ödeyeceksiniz.
a)Bu araç teslim fişinde belirtilen kiralama ve diğer ücretleri.
b) 2. Maddede “Sizin Sorumluluklarınız” bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı.
c) Benzin doldurma servis ücreti; Kiralama başında yakıtı bizim size verdiğimiz seviyede bize geri getirmemeniz durumunda, eksik yakıt bedeline 11.80 Euro servis ücreti ilave edilerek tahsil edilecektir.
d)Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, v.b.) , bekleme tazminatı, trafik cezaları ve park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşan mahkeme masrafları (aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar.

(i) Bir kurum tarafından talep edilen herhangi bir ceza ya da ücret.
(ii)Hız limiti aşım cezaları. istenmesi durumunda ilgili kuruma bilgilerinizi vereceğiz ve trafik ceza makbuzunun bir kopyasını size ileteceğiz.
(iii) Geçiş ücretleri, cezalar veya ortaya çıkan maliyetleri ödemek zorunda kaldığımızda, hem ödediğimiz bedeli hem de bu konularla ilgilenmekten dolayı sevk ve idare giderini de ek olarak tahsil ederiz.

e) Kiralama çıkışında Araç Durum Raporunda belirtilmeyen ve sizin suçlu olup olmamanıza bakmaksızın hasar onarım bedelleri, aracın çalınması durumunda aracı yenileme bedeli, kiralama başlangıcında belirtilen sigortalar (madde 6 da açıklanan) doğrultusunda oluşacak ücretler.
f)Kullanıcı hatasından dolayı oluşacak hasarların tamir süresi veya aracın çalınması durumunda aracın bedelinin ödenmesi için beklediğimiz süreye ( 45 gün ) karşılık gelen kullanım kaybı ücreti. Sizden sadece tercih ettiğiniz sigortalar kapsamına girmeyen kayıplarımızın bedellerini, standart günlük fiyat üstünden ücretlendireceğiz.
g)Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri.
h) Aracı teslim etmek ve teslim almak için ortaya çıkabilecek ücretler.
i)Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı aylık % 4 oranında gecikme cezası uygulanır ve bu oran günün koşullarına göre Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre düzeltilir.
j) Yukarıda belirtilen ücretlere uygulanan KDV ve diğer vergiler ( Kdv oran değişikliği veya resmi olarak ilan edilen ek vergiler )
k) Hız limitleri nedeniyle ya da dönüş tarihinde iade edilmemiş araçlar için ortaya çıkan ve Interrent Türkiyer / ASF Otomotiv A.Ş’ e yansıtılan ücretler, bir başkasına sorumluluğu aktarmış olsanız dahi tüm ücretlerden siz sorumlusunuzdur.

6. Bizim Sigorta ve Hasar Korunma Programımız
Eğer burada belirtilenlerden ayrı bir sigorta uygularsak, bu sigorta kapsamı ve gerekli şartlarıyla ilgili ayrıca bilgi aktaracağız. Aksi belirtilmedikçe, burada belirttiğimiz Sigorta ve Hasar Korunma Programımızın koşulları geçerli olacaktır. Araç Teslim Fişini imzalamakla bu maddeleri kabul etmiş sayılırsınız.
a) Üçüncü şahıslara karşı sigortalamayla ilgili olarak bizim yasal zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bir kaza sonucunda, bir kişiyi yaralamanız, öldürmeniz veya malına maddi zarar vermeniz durumunda, resmi olarak belirtilmiş olan sigorta limitleri kapsamında faydalanırsınız. (mülkiyete gelebilecek zararlarda Trafik sigortası kapsamındaki limitler geçerlidir.)
b) Araç Teslim Fişi üzerinde belirtildiği gibi, eğer CDW / LDW (Loss Damage Waiver – Muafiyetli Hasar Sigortası) satın aldıysanız, araçta oluşan hasar veya çalınma teminatımız altındadır. Bu sigortanın muafiyetli olması, sizin mutlaka kısmi ödeme yapmak zorunda olduğunuzu göstermektedir. Araç Teslim Fişi üzerinde veya broşür ya da belgelerimizde yazılı olan güncel muafiyet bedelini ödemekle yükümlü olursunuz. Bu bedel araç grubu ve veya markalara göre değişir.
c) SLDW Sigortası almanız durumunda, otomobile bir hırsızlık teşebbüsü olduğunda ortaya çıkabilecek zararlar, trafik kazası olmaksızın meydana gelen lastik patlama ve yarılmaları, aracın camları, ön farları, sinyal lambaları ve dış aynalarının kırılması ile sigorta MUAFİYET / EXCESS bedellerini karşılamayı taahhüt ederiz. (Kazada alkollü olmamalısınız)
d) Ferdi Kaza Sigortası ( PAİ ) da önerebiliriz. Eğer bu sigortayı satın alırsanız kontrat üzerinde ayrıca belirtilecektir.

Sigorta ve Hasar Korunma Programı hakkında bilgiyi kiralama yaptığınız ofisten alabilirsiniz.

7. Veri Güvenliği
Bize bu kiralamanız için vermiş olduğunuz herhangi bir bilgiyi, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize ekleyip eklemeyeceğimize karar vermek, ödeme almak için ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınızdayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz. Bize vermiş olduğunuz bilgileri pazar araştırma çalışmasında da kullanabiliriz. Eğer kiralama sözleşmesi koşullarına aykırı davranırsanız, gelecekte sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. Bu bilgiyi, kredi değerlendirme kuruluşları, Emniyet ve Trafik polisi, borçlu olduğunuz kurumlar ve sizinle ilgili bilgiye göre onların müşterisi olup olamayacağınıza karar verecek diğer kuruluşlarla ve ( TOKKDER ) Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile paylaşabiliriz. Size araç verip vermeme konusunda diğer kuruluşlardan sizin araç kiralama geçmişinizle ilgili bilgi toplayabileceğimizi kabul edersiniz. Bu kiralama sözleşmesinde adı geçen sizin ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve mahkemeler tarafından talep edildiğinde vereceğimizi kabul edersiniz.
Bu 8. Maddede geçen “biz” veya “bize” ofislerimizden herhangi biri, acentelerimizden herhangi biri, aynı gruptaki şirketlerimizden biri ya da herhangi bir ülkedeki Interrent olabilir.

8. Sözleşmeyi Sonlandırma
Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.

a)Bir nihai tüketici iseniz, kira bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda kiracı otomobili derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder. Eğer borçlarınıza karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğunu veya böyle bir konunun size tebliğ edildiğini tespit edersek bu sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.
b)Bir ticari bir firma iseniz, aşağıdaki durumlarda sözleşmeyi tek taraflı feshederiz:
• firmanız tasfiye sürecindeyse, kayyumdaysa, mallarınız yediemindeyse veya takipteyse
• alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gittiyseniz
• mallarınızın borçlarına karşılık haczedildiğini tespit edersek
• bu sözleşmenin koşullarına uymazsanız

c)Bu sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırmamız, bu sözleşmeden doğan borçlarınızı tahsil etmemizi etkilemeyecektir. Eğer bu sözleşmenin ana gereksinimlerini yerine getirmezseniz sizden ek ücretler talep etme hakkımızı saklı tutarız. Aracı sizden geri alır ve bu durumun oluşmasından dolayı sizden ek ücret talep edebiliriz.
d)Bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunuzu kabul edersiniz.

9. Yetkili Mahkeme
Bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu ülkenin kanunları ve İstanbul-Kartal İcra ve mahkemeleri yetkili olduğunu kabul ve beyan ederim.

Publius Let 14.12.2015

Terms and Conditions of Rental Agreement

1. Your Contract With Us
By signing the rental agreement you are accepting our Terms and Conditions of business. Please read them carefully. If there is anything you do not understand please ask any member of staff at the place you rented your vehicle. If during your rental or on return you have any queries or complaints referring to the rental you must notify the rental location of your query prior to ending the rental agreement. If, for any reason, the rental location cannot address your query and resolve it, please write to our customer service centre within 45 days. Interrent cannot accept liability unless this procedure is adhered to.

2. Your Responsibilities
a)You must look after the vehicle, its accessories and the keys to the vehicle. You must always lock the vehicle when you are not using it and use any security device fitted to or supplied with the vehicle. You must always protect the vehicle against bad weather which can cause damage. You must make sure that you use the correct fuel, check fluid levels daily and adjust tyre pressures appropriately
b)You are responsible for driving safely and in accordance with the Highway Code.
c)During the currency of the rental agreement, you will be liable, as the “owner” of the vehicle, for any fixed penalty offence or parking penalty for the vehicle under or pursuant to 2918 Road Traffic Offenders Act 13.10.1983 or Schedule 26901 Road Traffic Act 09.06.2008 or other road traffic laws, regulations or bye-laws. In addition, you must immediately upon request provide to us and any law enforcement bodies full, accurate and up-to-date information required in relation to you and the driver (include without limitation details about the driver’s identity) relating to the use of the vehicle during the currency of the rental agreement and we rely on you to fully comply with that obligation to provide information. For the purpose of this paragraph only, the rental agreement is deemed to remain in operation until the vehicle has been returned to us.
d) You are responsible for any damage to the vehicle caused by hitting low-level objects, such as bridges or low branches and for damage caused by off road or beach use or flood. You must not modify the vehicle in any way. No roof or bike racks are permitted.
e)You must not sell, rent or dispose of the vehicle or any of its parts. You must not try to give anyone any legal rights over the vehicle. For safety reasons, you must not under any circumstances top up any of the following levels: Brake, clutch, Transmission fluid or engine coolant. If a warning light appears on the dashboard, or you see low levels, then you must contact us immediately to arrange for assistance or a changeover of the vehicle.
f) You must not let anyone work on the vehicle without our written permission. If we do give you permission, we will only give you a refund if you have a receipt for the cost of the work.
g)You must let us know as soon as you become aware of a fault with the vehicle.
h)You must bring the vehicle back to the place we agreed, during our normal office hours. One of our staff must see the vehicle to check that it is in good condition. If you are unavailable to check the vehicle condition or if we have agreed that you may return the vehicle outside business hours, you will remain responsible for the vehicle and its condition until it is inspected by a member of staff.
i)You will have to pay for reasonable costs of repair if:
• we incur any costs to return the vehicle to the condition it was in when the pre-rental inspection was carried out (for example if extra valeting time or repairs, materials or equipment are needed to restore the vehicle to its pre-rental condition) or
• the inside of the vehicle has been damaged.
j) Before you bring back the vehicle you must check that you have not left any personal belongings in the vehicle.
k) You must adhere to any instruction in the vehicle relating to the maximum mileage the vehicle can be driven.

3. Property
We are only responsible for loss or damage to property left in the vehicle if the loss or damage results from our negligence or a breach of contract on our part.

4. Conditions For Using The Vehicle
The vehicle must only be driven by you, by any other driver named on the rental agreement or by anyone else we authorize in writing. Anyone driving the vehicle must have a full valid driving licence.
You and any other authorized driver must not:
• use the vehicle for any illegal purpose.
• use the vehicle for racing, pacemaking, testing the vehicle’s reliability and speed or teaching someone to drive.
• use the vehicle while under the influence of alcohol or drugs.
• drive the vehicle outside Turkey, unless we have given you written permission.
• load the vehicle beyond the manufacturer’s maximum weight recommendations. You must make sure that the load is secured safely.
• if the vehicle is a commercial vehicle, use it for a purpose for which you need an operator’s licence unless you have one.
• exceed the total number of passengers permitted in the vehicle or for which the vehicle is designed.
You and any other authorised driver must not use the vehicle for towing unless we have given you written permission.

5. Charges
Our charges are computer generated in accordance with the charges advertised where you hired the vehicle from and are detailed on the rental agreement.
You will pay the following charges.
a) The rental and any other charges we work out according to this agreement.
b) Any charge, loss, damage, expense, cost or liability resulting from you not keeping to condition 2 “Your Responsibilities”.
c) Refuelling service charge: if you have used, and not replaced, the quantity of fuel that we supplied at the start of the [original] rental, you will be charged for missing fuel charge plus Euro 11.80 refuelling service charge.
d) All tolls, congestion charges, fines and court costs for parking, traffic or other offences (including any costs which arise if the vehicle is clamped).

(i) You shall pay the appropriate authority any fines and costs if and when the authority demands this payment.
(ii)Speeding Fines, we shall, upon request, supply your details to the authority levying such penalty and we will provide you with a copy of any traffic violation notice.
(iii)if we are required to provide or pay such road tolls, fines, charges or associated costs, you agree that we may charge you with a reasonable administration charge for dealing with these matters and where applicable the amount of any fine.
e)The reasonable cost of repairing any damage which was not noted on our Vehicle Condition Report at the start of the agreement, whether you were at fault or not and the reasonable cost of replacing the vehicle if it is stolen, depending on any insurance you have (as set out in condition 6 ), if and when we demand this payment.
f)A loss-of-use charge, when we demand it, if we cannot rent out the vehicle because it needs to be repaired due to misuse, or it has been stolen and we are waiting to receive full payment of the vehicle’s value ( 45 Days ). We will only charge you for loss of income if we can’t get back the losses under the Damage Protection Program, which will be charged at the standard daily rate
g) Any charges arising from Traffic Authorities and Excise seizing the vehicle, together with a loss-of-income charge while we cannot rent out the vehicle, if and when we demand this payment.
h)Any rates for delivering and collecting the vehicle.
i)Interest which we will add every day to any amount you do not pay us on time, at the rate of 4% a year above the base lending rate of Central Bank of Turkey from time to time.
j) Value added tax and all other taxes on any of the charges listed above, as appropriate.
k)Any charges incurred by Europcar in respect of mileage limitations for the vehicle or delay in returning it. You are responsible for all charges, even if you have asked someone else to be responsible for them.

6. Our Insurance and Damage Protection Program
If we arrange separate insurance, we will give you separate information on the insurance cover and any restrictions which may apply. Otherwise, the conditions of our insurance and damage protection program will apply. By signing the rental agreement you are accepting the conditions of our insurance and damage protection program.
a) We have a legal responsibility to have third party insurance. This provides cover for claims made if you injure or kill anybody, or damage their property cover for damage to property is limited to official policy coverage.
b)We will provide cover for theft, loss or damage to the vehicle if you have purchased Loss Damage Waiver ( LDW / CDW ) as shown on the rental agreement. If you accept this, you still have to pay an amount up to the insurance excess every time you damage or theft the vehicle. If, you have not purchased Loss Damage Waiver ( LDW / CDW ), in case of accident, you will be liable to pay for the damages and the current market value of the vehicle in case of theft.
c) We will provide cover for tyres, windscreen and headlights damages WITHOUT having any accident and the damages caused during an attempted theft as well as the LDW excess charges, if you have purchased Super Loss Damage Waiver ( SLDW ) as shown on the rental agreement. The insurance EXCESS you have to pay, if you have not purchased SLDW cover. Excess amount is shown on the Rental Agreement and will be charged accordingly.
d) We will provide personal accident insurance (PAI) if you have purchased it and that is shown on the Rental Agreement.
You can get details of our insurance and damage protection program (including the main exclusions) from the office you rented the car from.

7. Data Protectionµ
You agree that we may use any information you have given us for the purposes of your proposed vehicle hire, including taking bookings, deciding on whether to accept you as a customer, collecting payment and dealing with any follow-up issues that we need to discuss with you during your possession of the vehicle and after its return, including your compliance with the rental agreement and these terms and conditions. We may also use any information you have given us to carry out our own market research. If you break the agreement, we may keep a record of that to assist us with future decisions about you. We can also give this information to credit reference agencies, the official Traffic Authorities, debt collectors and any other relevant organisation who would like that information to decide or assist a third party to decide whether you should become a customer of theirs. We can also give this information to the Turkish Car Rental Agencies Association (TOKKDER) who can pass it on to any of its members for the purpose of fulfilling its services to its membership.You acknowledge that we may obtain or may have obtained information from third parties concerning your previous record of vehicle hires in order for us to decide whether to hire a vehicle to you.You acknowledge that we may pass on any information that we collect about you or any driver to any law enforcement authority. For the purposes of this clause 8, “we” or “us” refers to any of our branches, any company in our group in any country or any of our franchises.

8. Ending the Agreement
a) If you are a consumer we will end this agreement straight away if we find out that any of your belongings have been taken away from you to pay off your debts, or a receiving order has been made against you. We may also end this agreement if you do not meet any of the main requirements of this agreement.
b) If you are a company, we may end this agreement straight away if:
• you go into liquidation, receivership or administration.
• you call a meeting of creditors.
• we find out that any of your goods have been taken away from you to pay off your debts.
• you do not meet any of the conditions of this agreement.
c) If we end this agreement it will not affect our right to receive any money we are owed under the conditions of this agreement. We can also claim reasonable costs from you if you do not meet any of the main requirements of this greement.
We can also repossess the vehicle and charge you a reasonable amount for doing so. You give us (and will not withdraw) permission to come on to your premises for that purpose without using unreasonable force or causing damage.
d) After the end of this agreement, however it is ended, you must keep the vehicle safe and not use it except to return it to our nearest office.

9. Governing Law
This agreement is governed by the laws of Republic of Turkey. Any dispute may be settled in the courts of KARTAL-Istanbul or, if we choose, elsewhere.

Published on 14.12.2015